Ryzyk -Fizyk

„Co tu robić? Nudzi mi się … Nudzą klocki, nudzi misiek, nudzą kredki, nudzi auto … Wiem! Zostanę astronautą!” (Tomasz Plebański, astronauta).

 

Jak możemy zobaczyć niebo w domu? Czym zajmuje się astronomia? Jakie przyrządy wykorzystuje astronom? Żółta, niebieska, a może czerwona gwiazda? Czym są gwiazdozbiory? Dlaczego Księżyc zmienia swój kształt? Dlaczego Słońce świeci? Co trzeba wiedzieć o Układzie Słonecznym? Czy gwiazdy mają warkocze? Czym są spadające gwiazdy? Jak powstał wszechświat? Czy gwiazdy się gromadzą? Czy ktoś sprząta w kosmosie? Co daje nam światło słoneczne? Czy życie byłoby możliwe bez Słońca? Kto wykorzystuje energię słoneczną na Ziemi?

 

Najkrócej mówiąc, wszechświat to… wszystko. Wszystko, co znamy i to, co dopiero poznamy, a nawet to, czego nie poznamy nigdy. Wszechświat to cała materia i energia, jaka kiedykolwiek istniała i jaka będzie istnieć w przyszłości. Z czego składa się wszechświat? Okazuje się, że ta część kosmosu, którą możemy obserwować, stanowi tylko niewielki fragment jego całkowitej masy. Większość to ciemna masa i ciemna energia, których nie sposób dostrzec obecnie dostępnym sprzętem. Ale wszechświat obejmuje także świat ożywiony na Ziemi. Wszystko, co żyje, rośnie, kwitnie i można pogłaskać, to także wszechświat w skali mikro.

 

Na warsztatach Ryzyk - Fizyk odkryjemy tajemnice wszechświata i zobaczymy życie. Wyruszymy w daleką podróż po Układzie Słonecznym i zajrzymy do wnętrza komórki – mikroświata istot żywych.

 

Prowadzenie: Pan Tomasz (Molecularium*)

Wiek

4 - 6 l.

Kiedy

Grupa I 17:00 - 18:00 czwartek

Zapisy/ informacje

biuro@serdeczna21.pl

tel. 515 01 01 21