Kosmoznawcy

Chcesz zajrzeć w kosmos? Chcesz obserwować przerwę Cassiniego? Chcesz wyznaczyć liczbę Wolffa? Lubisz fotografować Księżyc? Chcesz zbudować własny teleskop? A może chcesz poznać niebo w praktyce? Do you like science?

Astronomia, to przede wszystkim nauka obserwacyjna, to dziedzina wiedzy spotykająca się z naturalnym zainteresowaniem większości z nas. Rozgwieżdżone niebo, podróże kosmiczne, odkrycia planet poza naszym Układem Słonecznym, czarne dziury, pulsary, narodziny gwiazd i nieskończoność Wszechświata – to tylko niektóre zagadnienia, których omówienie na zajęciach pozwala uczniom zainteresowanym astronomią trafić na ścieżkę, od której można rozpocząć naprawdę ciekawą, wciągającą przygodę z nauką o kosmosie i kontynuować obserwację piękna otaczającej nas natury.

Rozwijanie treści astronomicznych i zainteresowanie uczestników astronomią może rozpocząć się od projektu Kosmoznawcy. 

Stworzymy Serdeczną Sekcję Obserwacji Słońca, która będzie fotografować Słońce, monitorować jego aktywność i pisać raporty do dwumiesięcznika „Urania”, a także zajmiemy się podstawą astrofotografii.

Życie na Ziemi rozpoczęło się ponad 3 miliardy lat temu i prawdopodobnie zbiegło się to z pojawieniem wody na naszej planecie. Woda na Ziemię „dotarła” z przestrzeni kosmicznej, a transporterem zamarzniętej wody były m.in. planetoidy i komety. Działo się to w okresie zwanym "Wielkim Bombardowaniem". Planeta Ziemia była wówczas gorącym, nieprzystępnym ciałem niebieskim z mnóstwem czynnych wulkanów i rozgrzanej do czerwoności (gorącej) powierzchni. W kosmosie woda występuje w postaci zamarzniętego lodu (księżyce planet, komety) lub pary wodnej (dyski akrecyjne tworzących się protogwiazd), natomiast życie na Ziemi nie mogłoby powstać, gdyby woda nie była ośrodkiem dla różnego rodzaju rozpuszczonych w niej związków chemicznych. Woda obecna jest w naszym organizmie. Procesy życiowe zachodzą
w obecności wody, zawartość komórek roślinnych i zwierzęcych „zawieszona” jest w wodzie.

Połączenie wody i energii słonecznej tworzy najważniejszą reakcję chemiczną na Ziemi. Chciałabyś/ chciałbyś się o tym przekonać?

Prowadzenie: Pan Tomasz (Molecularium*)

Wiek

od 14 roku życia

Kiedy

Grupa I 16:00 - 17:00 środa

Grupa II 17:00 - 18:00 środa

Grupa III 16:00 - 17:00 czwartek

Grupa IV 17:00 - 18:00 czwartek

Grupa V 18:00 - 19:00 czwartek

Zapisy/ informacje

biuro@serdeczna21.pl

tel. 515 01 01 21