Kosmoodkrywcy

Co astronomia ma wspólnego z biologią? Jak prezentuje się makro- i mikroskala w kosmosie? Czy
życie na Ziemi zależy od kosmosu? Czy woda jest w kosmosie? Gdzie żyją ufoludki?

Astronomia, podobnie jak biologia czy fizyka, to trudny przedmiot. Obecnie najbardziej zaawansowane obserwacje wszechświata prowadzi się za pomocą wielkich teleskopów, budowanych wspólnie przez wiele krajów. Są one stawiane w odległych miejscach – w wysokich górach i na pustyniach, wymagają potężnych komputerów i nowoczesnych przyrządów. Jednak, by badać niebo, a nawet odkryć kometę, wcale nie trzeba
być zawodowym astronomem. Wiele komet i planet pozasłonecznych odkrywają amatorzy, a planetoidy – nawet uczniowie, również w Polsce.

 

Nasze autorskie zajęcia – połączenie astronomii z biologią – to spojrzenie na wszechświat oczami biologa tudzież na życie ziemskie oczami astronoma.

 

Poznamy budowę wszechświata i sprawdzimy, jakie jego elementy znajdziemy na Ziemi. Porównamy wielkości planet ze składnikami komórek. Na planety spojrzymy teleskopem, a na komórki – mikroskopem.

Wieczorem sprawdzimy, czy świerszcze zdradzą nam temperaturę i czy podczas pełni, na tarczy Księżyca, widzimy dinozaura. Spróbujemy powąchać wszechświat i sprawdzimy, czy coś porusza się w komórce roślinnej. Odpowiemy sobie na pytanie, co łączy obydwa światy, ten kosmiczny – makro i ten ziemski – mikro.

 

Prowadzenie: Pan Tomasz (Molecularium*)

Wiek

7 - 9  l.

Kiedy

Grupa I 16:00 - 17:00 środa

Grupa II 17:00 - 18:00 środa

Grupa III 16:00 - 17:00 czwartek

Grupa IV 17:00 - 18:00 czwartek

Grupa V 18:00 - 19:00 czwartek

Zapisy/ informacje

biuro@serdeczna21.pl

tel. 515 01 01 21