Wszyscy jesteśmy astronomami

Astronomia to najstarsza nauka na świecie, a mimo tego wciąż można dokonać w niej wzniosłych odkryć.

Gdy inne nauki odkrywają swoje sekrety jedynie w profesjonalnych laboratoriach, astronomia pozwala dokonać odkrycia nie ruszając się sprzed monitora komputera. Niejednokrotnie amatorzy odkrywali komety, planetoidy czy nawet planety krążące wokół innych gwiazd.

Za sprawą nauki obywatelskiej i Ty możesz zostać odkrywcą. Podczas prezentacji przybliżę uczestnikom programy tzw. Nauki Obywatelskiej oraz powiem jak mogą się w nie zaangażować. Opowiem o korzyściach jakie niosą one dla współczesnej nauki.

Karol Wójcicki pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny.
Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.

Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Przynajmniej jedną noc w miesiącu spędza pod najciemniejszym, bieszczadzkim niebem fotografując Drogę Mleczną. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów.

Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba (na 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych.

Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik,

Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.
Tata zapatrzony w swoją najjaśniejszą gwiazdkę – córkę Adę.